19.9.09

Ευρωμπάσκετ 2009 : Τουρκία-Ελλάδα 74-76 !!

Πιστή στο ραντεβού της στα ημιτελικά για τρίτο διαδοχικό Ευρωμπάσκετ η Εθνική, ξεπέρασε το εμπόδιο της Τουρκίας, 76-74 στην παράταση στον προημιτελικό του Κατοβίτσε και αύριο (19:30 ώρα Ελλάδας) αντιμετωπίζει την παγκόσμια πρωταθλήτρια και "αργυρή" πρωταθλήτρια Ευρώπης Ισπανία στο δρόμο προς τον τελικό. Η ελληνική ψυχή μίλησε μία ακόμη φορά μπροστά σε 300 Έλληνες φιλάθλους στο κλειστό "Σπόντεκ" και τα τρίποντα των Σπανούλη, Ζήση και Πρίντεζη στέλνουν την Εθνική απευθείας στο Μουντομπάσκετ του 2010 στην Τουρκία.
Στην κανονική περίοδο, οι Τούρκοι προηγήθηκαν με +6, 2.23'' πριν τη λήξη, αλλά Ζήσης και Πρίντεζης απάντησαν έξω από τα 6.25. Μία χαμένη βολή για τον Ζήση έδωσε την ευκαιρία στον Αρσλάν να στείλει τον αγώνα στην παράταση, 65-65. Δραματικό και το έξτρα πεντάλεπτο...

με την Ελλάδα, όμως να μην χάνει το προβάδισμα ποτέ. Δύο ακόμη τρίποντα από τον Σπανούλη από τα 6 εύστοχα συνολικά του διεθνή γκαρντ, 69-75, ο Ιλιάσοβα μείωσε στον πόντο με τρίποντο στα 37΄΄, άστοχος ο Τούρκογλου σε τζαμπ σουτ με τον Περπέρογλου να μαζεύει το πιο σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ, να πασάρει στον Ζήση που κέρδισε φάουλ από τον Ιλιάσοβα στα 9΄΄, αλλά ήταν άστοχος στην πρώτη βολή.
Στην τελευταία επίθεση οι Τούρκοι δεν βρήκαν στόχο αυτή τη φορά έξω από τα 6.25 με τον Αρσλάν και ο χρόνος έληξε με την μπάλα σε ελληνικά χέρια. Η Τουρκία θα αγωνιστεί αύριο στις 13:00 ώρα Ελλάδας με τη Γαλλία για τις θέσεις 5-8. Ο Σπανούλης σημείωσε 23 πόντους, 14 ο Ζήσης, 11 με 7 ριμπάουντ ο Μπουρούσης, εκπληκτικός και ο Σχορτσιανίτης, ήρωας και ο Πρίντεζης.
Για τους Τούρκους, ο Χινταγιέτ Τούρκογλου, αρνητικός για 30 λεπτά με 11 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο παρ' ολίγον να ήταν ο ήρωας των Τούρκων, αλλά αποδείχτηκε "μοιραίος", αφού στη συνέχεια έκανε λάθη και έχασε το πιο κρίσιμο σουτ στο τέλος.Τα δεκάλεπτα: 14-17, 26-29, 46-47, 65-65 (κ.α.), 74-76 (παρ.)