22.10.09

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ-ΑΕΚ 2-1

Για 85 λεπτά η ΑΕΚ κρατούσε την πολύτιμη ισοπαλία απέναντι στην ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ, αλλά ο Αλουμόνα, που είχε μπει ένα λεπτό νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο, με κεφαλιά χάρισε τη νίκη με 2-1 στους Λευκορώσους, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Γιουρόπα Λιγκ. Η ΑΕΚ, που έπαιζε με 10 παίκτες από το 54΄, λόγω αποβολής του Μαϊστόροβιτς, και με εννέα στις καθυστερήσεις, μετά την αποβολή και του Άρσε, προηγήθηκε στο 31΄ με πέναλτι του Μπλάνκο, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 51΄ με τον Παβλόφ.

Μετά τη νίκη της Μπενφίκα επί της Εβερτον, ο επόμενος αγώνας στο Ολυμπιακό Στάδιο με την ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ αποκτά χαρακτήρα "τελικού" για την Ενωση, που θέλει μόνο νίκη, για να ελπίζει σε πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.