9.6.17

Εντυπωσίασε με δύο πρωτιές ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών στον 22ο Γύρο Κυπαρισσίας!

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε ο 22οs Γύρος Κυπαρισσίας, που διοργάνωσε ο Φορέας Κοινωνικής Προστασίας Αλληλεγγύης & Αθλητισμού του Δήμου Τριφυλίας το απόγευμα του Σαββάτου 3 Ιουνίου 2017, με τις συμμετοχές να ξεπερνούν κάθε προηγούμενο και να αγγίζουν τις 550 σε όλες τις κατηγορίες.

Μικροί και μεγάλοι έτρεξαν στους δρόμους της πόλης, σε ένα θεσμό που συνεχίζει να μεγαλώνει όλο και περισσότερο, ενώ στο τέλος, τη νύχτα και μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες η γιορτή ολοκληρώθηκε με τη διοργάνωση της 4ης "Λευκής Νύχτας" στα μαγαζιά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στους πολλούς επισκέπτες να απολαύσουν μια διαφορετική εικόνα της Κυπαρισσίας.

Παιδικοί αγώνες από τα νήπια, τα δημοτικά και τα γυμνάσια μέχρι το δυναμικό βάδισμα και τις διαδρομές των 4 και 10 χιλιομέτρων για μεγάλους, έδωσαν μία όμορφη αθλητική εικόνα σε όλο το μήκος και πλάτος της πόλης, από τους δρόμους και τη πλατεία, μέχρι τους ελαιώνες και την παραλιακή, δίπλα στη θάλασσα και το όμορφο ηλιοβασίλεμα.

Η διαδρομή των 10 χιλιομέτρων (δύο κύκλοι των 5 χλμ), που ήταν και ο κύριος αγώνας της πόλης, συγκέντρωσε το μεγαλύτερο ενδιαφέρον και παρά τις μικροδυσκολίες της, ικανοποίησε τους συμμετέχοντες, τόσο από πλευράς φυσικής ομορφιάς, όσο και από το τεράστιο χειροκρότημα που πήραν από τους θεατές στο τερματισμό.

Παγωμένο καρπούζι, από τα εκλεκτότερα προϊόντα της περιοχής, μαζί με το μετάλλιο και τοπικά εδέσματα, ήταν η ιδανική ανταμοιβή όσων τερμάτισαν σε έναν καλοστημένο αγώνα, που χαρακτηρίζεται από το πάθος, την αγάπη και το μεράκι των διοργανωτών.

Ο Αθλητικός Όμιλος Φιλιατρών (Α.Ο.Φ.) ήταν παρών, στηρίζοντας αυτή την όμορφη προσπάθεια των διοργανωτών και βρέθηκε στη γειτονική πόλη της Κυπαρισσίας, με 22 δρομείς σε όλους τους αγώνες, ενώ αρκετοί από αυτούς διακρίθηκαν τόσο στη γενική κατάταξη, όσο και στις ειδικές ηλικιακές κατηγορίες.

Ενδεικτικά αναφέρουμε την 1η και 2η θέση στη γενική κατάταξη στους άνδρες στα 10 χλμ, από τον Δημήτρη Τασσόπουλο και τον Θεόδωρο Δημητρακάκη αντίστοιχα, ενώ αρκετοί δρομείς του συλλόγου διακρίθηκαν στη κατηγορία τους, όπως στους άντρες ο Νικόλαος Οικονομόπουλος (3ος στην κατηγορία 50-59), Πέτρος Νικολόπουλος (1ος στην κατηγορία 60+) και στις γυναίκες η Ελένη Ψύρρου (3η στην κατηγορία 19-35).

Επίσης, αρκετοί δρομείς διακρίθηκαν στη κατηγορία τους και στα 4 χλμ, όπως στους άντρες ο Σάκης Μπογιατζής (3ος στην κατηγορία 30-39) και στις γυναίκες η Δήμητρα Αλεξανδροπούλου (3η στην κατηγορία 16-18), Βασιλική Αλεξανδροπούλου (2η στην κατηγορία 19-39).

Ειδικότερα, οι αθλητές που συμμετείχαν (και οι αντίστοιχες επιδόσεις τους) ήταν οι εξής: