21.4.13

Φιέστα ο Ολυμπιακός, υποβιβάστηκαν ΑΕΚ και Κέρκυρα !

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, με πρωταθλητή τον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ και την Κέρκυρα να αποχαιρετούν τη Σούπερ Λίγκα.
Στο Περιστέρι γράφτηκε ο τραγικός επίλογος για την ΑΕΚ, που ηττήθηκε 1-0 από τον Ατρόμητο και αποχαιρέτησε τη Σούπερ Λίγκα, για πρώτη φορά στα 89 χρόνια ιστορίας της.
Το γκολ πέτυχε ο Γιαννούλης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ατρόμητος κατέκτησε την 4η θέση στην κανονική περίοδο και θα συνεχίσει στα πλέι οφ.
Ο Ολυμπιακός έκλεισε με νίκη τον φετινό του κύκλο στη Σούπερ Λίγκα, καθώς επικράτησε 2-1 του Πανιωνίου στο "Γ.Καραϊσκάκης" για την 30η αγωνιστική. Ο Μήτρογλου στο 12΄ και ο Παπαδόπουλος στο 72΄ πέτυχαν τα γκολ των "ερυθρόλευκων", που μετά το ματς γιόρτασαν την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος της ιστορίας τους.
 Ο Σάμαρης είχε ισοφαρίσει στο 20΄ για τους Νεοσμυρνιώες. Ωραίο θέαμα προσέφεραν και οι δύο ομάδες στους περίπου 30.000 φιλάθλους που γέμισαν το "Καραϊσκάκη".

Αναλυτικότερα, στις αναμετρήσεις για την 30η και τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ της Σούπερ Λίγκα, σημειώθηκαν τα ακόλουθα αποτελέσματα

Ξάνθη-'Αρης               0-0
Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ     2-1
Ατρόμητος-ΑΕΚ            1-0
Ολυμπιακός-Πανιώνιος     2-1
ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα        2-0
Παναθηναϊκός-Βέροια      3-2
Πανθρακικός-Κέρκυρα      2-1
Πλατανιάς-Λεβαδειακός    2-0