21.8.09

Βασλούι-ΑΕΚ 2-1

Η ΑΕΚ ηττήθηκε 2-1 από τη Βασλούι στη Ρουμανία, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ. Ο Βραζιλιάνος σταρ των γηπεδούχων, Γουέσλι, πέτυχε και τα δύο γκολ στο 29΄ και με πέναλτι στο 83΄, ενώ με πέναλτι είχε ισοφαρίσει προσωρινά και ο Μπλάνκο στο 69΄. Ετσι, η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς καλείται να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ, στη ρεβάνς της προσεχούς Πέμπτης (27/8) στο ΟΑΚΑ.

ΠΑΟΚ-Χέρενφεν 1-1

Δεν κατάφερε ο ΠΑΟΚ να αποκτήσει προβάδισμα πρόκρισης στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 1-1 με τη Χέρενφεν στην Τούμπα, στον πρώτο αγώνα για τα πλέι οφ της διοργάνωσης. Η ολλανδική ομάδα προηγήθηκε με τον Πάουλο Ενρίκε στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου, ενώ ο Βλάντα Ιβιτς ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 55΄. Το έργο του "Δικεφάλου του Βορρά" είναι πλέον δύσκολο, στη ρεβάνς που θα διεξαχθεί την επόμενη Πέμπτη (27/8) στο "Αμπε Λένστρα".