30.8.14

Γερμανία: Βρήκε δίχτυα ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος

Το πρώτο του γκολ στην εφετινή μπουντεσλίγκα πέτυχε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος στην εκτός έδρας νίκη της Ντόρτμουντ επί της Αουγκσμπουργκ με 3-2.
Ο διεθνής κεντρικός αμυντικός ήταν σε ένα ακόμη ματς πολύ καλός και κατάφερε να συνδυάσει την εμφάνισή του με την επίτευξη του δεύτερου γκολ της Μπορούσια στο 14ο λεπτό.
Τρία λεπτά νωρίτερα ο Μάρκο Ρόις είχε βάλει μπροστά τους «Βεστφαλούς», ενώ στο 79΄ ο Ράμος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ πίστεψε ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει κι έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν αρχικά με το Μπομπαντίγια στο 83΄ και στο 90΄ με το Μάταβς πέτυχαν το 2-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο εναρκτήριο ματς της 2ης αγωνιστικής της μπουντεσλίγκα.