11.5.13

Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός 1-3 - Το Κύπελλο Ελλάδας στους "ερυθρόλευκους"

Νταμπλ για τον Ολυμπιακό για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!!!
  Το 26ο Κύπελλο Ελλάδας της ιστορίας του και δεύτερο συνεχόμενο κατέκτησε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε 3-1 στην παράταση του Αστέρα Τρίπολης, στον τελικό που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ.
 Ο θεσμός του Κυπέλλου είναι γιορτή αλλά ο αγώνας που διεξήχθη στο ΟΑΚΑ ανάμεσα σε Ολυμπιακό και Αστέρα Τρίπολης ανέδειξε νικητή τους ερυθρόλευκους με 3-1 και ηττημένο το ποδόσφαιρο. Οι 5 διαιτητές δεν είδαν χέρι πέναλτι του Μανιάτη στο 1-1 ενώ στο τέλος το γήπεδο μετατράπηκε σε ρινγκ για περίπου 5 λεπτά!
 Οι Αρκάδες προηγήθηκαν στο 13΄ με τον Ράγιος, ο Φουστέρ ισοφάρισε στο 42΄ και στην παράταση τα γκολ του Τζιμπούρ στο 98΄ και του Αμπντούν στο 119΄ με πέναλτι «σφράγισαν» το νταμπλ των «ερυθρολεύκων». Ο τελικός, πάντως, σημαδεύτηκε από τον μη καταλογισμό πέναλτι εις βάρος των Πειραιωτών σε χέρι του Μανιάτη στο 68΄, που θα επέφερε και την αποβολή του διεθνή μεσοαμυντικού.